• Zapraszamy!

    Gliwice - 2021
  • Gliwice

    2021
  • XXI Międzyszkolny Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych

    Gliwice 2021

Kochani!

 

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych!

Niespełna dwa lata temu zakończył się XX Jubileuszowy Międzyszkolny Przegląd Inscenizacji Bożonarodzeniowych. U progu Świąt Bożego Narodzenia składaliśmy sobie życzenia. W ubiegłym roku nie dane nam było spotkać się w auli Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego, by współuczestniczyć w przygotowaniach do Świąt teatralnie, aby przełamać się słowem, podzielić życzliwym uśmiechem i odwzajemnić serdeczny uścisk.

Dlatego tym bardziej gorąco, od serca, choć w formie elektronicznej, chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w XXI Międzyszkolnym Przeglądzie Inscenizacji Bożonarodzeniowych.

 

Zapraszamy!

Zachęcamy, by Państwo do 6 grudnia 2021 r. przesłali nam nagranie przygotowanej Inscenizacji Bożonarodzeniowej. Choć w ten sposób odświeżymy naszą dwudziestoletnią tradycję.

Szczegóły znajdą Państwo w dokumentach zamieszczonych na stronie.

Niech się nam stanie znów!

Patronat:

Imprezy towarzyszące

1. BAL KARNAWAŁOWY
Co roku w okresie karnawału bawimy się pensjonariuszami Domów Pomocy Społecznej. Najczęściej naszymi miłymi gośćmi są mieszkanki Sośnicowic oraz panowie z Pilchowic, Zbrosławic oraz Miedar.
Wspólne śpiewanie, taniec, zabawy przy skocznej muzyce dzięki pomocy profesjonalnego wodzireja dają nam wiele radości. Zaangażowanie pracowników oraz uczniów szkoły widać na zdjęciach. Uśmiechnięte twarze rekompensują perlisty pot na czołach. Zresztą zawsze można odpocząć przy świeżo upieczonych smakołykach i kawie.


2. KONCERT KOLĘD
Magia Bożego Narodzenia nie znika wraz z końcem kolejnej edycji Przeglądu. Grupa umuzykalnionych pasjonatów z radością kolęduje w zaprzyjaźnionych świetlicach gminnych i kościołach. Byliśmy już w Sośnicowicach, Łączy, Żernicy, Taciszowie, na rynku w Gliwicach. Nawet siarczysty mróz nam nie przeszkodził! Zaśpiewamy wszędzie.

Za całego serca dziękujemy uczestnikom i pomocnikom za niezapomniane bale karnawałowe dla pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, który miały miejsce co roku w auli Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego w Gliwicach przy ulicy Okrzei 20 z udziałem uczniów i pracowników szkoły.

Patronat Medialny:

Jasełka

 

widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Jasełka rzadziej mogą być nazywane także szopką, betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem.

Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia, Narodzenie Pańskie – w tradycji chrześcijańskiej – święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest to stała uroczystość liturgiczna przypadająca na 25 grudnia. Boże Narodzenie poprzedzone jest okresem trzytygodniowego oczekiwania, zwanego adwentem.

Informacje i kontakt

Terminy

Przegląd: 

 

Gala:

 

Górnoślaskie Centrum Edukacyjne

im. Marii Skłodowskiej-Curie

ul. Stefana Okrzei 20

44-100 Gliwice

+48 (032) 231 53 09
+48 (032) 231 53 09

Organizator

Aleksandra Maliszewska

polonistkagce@gmail.com

Dobre rady

Panie i Panowie Opiekunowie!


Zwracam się do Was, może nie jako organizatorka, i nie jako członek jury, ale koleżanka - nauczycielka, która miała radość i zaszczyt oglądać przez kilka lat efekt Waszej pięknej, ale i żmudnej pracy z grupami przygotowującymi się do występów teatralnych podczas kolejnych Przeglądów Inscenizacji Bożonarodzeniowych. Chciałabym zamieścić parę sugestii – obserwatorki konkursu.
I proszę nie traktować tego osobiście. Nie było i nie jest moim zamiarem nikogo urazić. A że wszyscy dążymy ku doskonałości... co widać z każdym następnym Przeglądem…

 

Zatem zaczynam…

To Wy najlepiej znacie swoich podopiecznych. Wiecie jakim obdarzone są talentem, temperamentem, wyczuciem sceny, dykcją. Niech łobuziak zagra urwisa a introwertyk chociażby „krzaczek”. Jeśli się zacina lub sepleni – niech zagra pantomimę! Nie wykluczajmy zdolnych, dając miejsce „gwiazdom”, prymusom pojawiającym się na każdej szkolnej akademii. W każdym drzemią ukryte zdolności. Lepiej zagrać krótko a wdzięcznie, niż męczyć się ze zbyt długim monologiem, kłócącym się z naturą młodego człowieka. A naturalność jest najwdzięczniejsza.
Nie strofujmy przed występem Aktorów. Są później jeszcze bardziej wystraszeni – i tak większość z nich nie spała przez pół nocy. Wszakże ważna jest magia Świąt – nie rywalizacja o miejsce w konkursie. Nie przeciążajmy młodych ludzi ich swoimi ambicjami. Czasem nam baaardzo zależy, a dla dzieci to przecież głównie wspaniała zabawa, piękne przeżycie. Nie psujmy im tego. Nie każmy co roku wystraszonej dziewczynce przebranej za aniołka po raz kolejny grać na trąbce, dokładając kwestię mówioną. Może to zgasić dziecięcą iskierkę radości z powodu Świąt. Własny lęk ją stłumi.
Niech przedszkolaki wiercą się i drepczą, zaglądają i mrugają okiem – takie są prawa beztroskiego dzieciństwa. Dajmy im pokazać swoją dziecięcość. Nie groźmy paluszkiem zza kulis. I nie interweniujmy, wpadając w trakcie spektaklu na scenę, by poprzestawiać maluchy.
Młody Aktor angażuje się całym sobą. Jego energia uwalnia się poprzez ciało, mimikę, mowę rąk i nóg. Ale występ w nowym miejscu przed publicznością lub jury stresuje bardzo. Nie peszmy go jeszcze dobitniej, wkładając w ręce mikrofon. Oślepiając reflektorem.

 

Teatr wybroni się sam.

 

Życzę powodzenia!!
Pozdrawiam serdecznie
Aleksandra Maliszewska

Trochę historii

I diabeł

I anioł

i najważniejsi