Pomysł Międzyszkolnego Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych narodził się dawno temu…
  W 2000 roku zorganizowała go po raz pierwszy katechetka pracująca w GCE Agata Grzeszczuk. Od początku Przegląd patronatem objął biskup diecezji gliwickiej Gerard Kusz oraz prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. W ciągu kolejnych edycji impreza była również wspomagana przez Radio PLUS, dyrektora Teatru Muzycznego w Gliwicach Pawła Gabarę oraz prezesa Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych Tadeusza Wojarskiego. Od 2010 r. Przyjaciółmi Przeglądu są Starosta Powiatu Gliwickiego Michał Nieszporek oraz prezes Firmy MARCO Marek Śliboda, od 2014 r. Starosta Gliwicki Waldemar Dombek. Patronat medialny nad naszą imprezą objęło także Radio SILESIA.

  Ja mam przyjemność organizować Przegląd od piątej jego edycji, czyli od 2004 roku.
Kontynuowałam wtedy organizowanie konkursu obejmującego 4 kategorie: szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz ośrodków specjalnych. Rok później zaproszenie do wzięcia udziału w imprezie skierowałam także do przedszkoli. Efekt był zaskakujący! Liczba zgłoszonych grup wzrosła dwukrotnie.

  Przez te lata można było obejrzeć różnorodne grupy; nie tylko przedszkola i szkoły, ale i grupy z domów dziecka, domu kultury, szkół specjalnych, domów pomocy społecznej.
  A nasze kontakty z nimi nie ograniczają się wyłącznie do Przeglądu. Tradycją już stał się bal karnawałowy dla DPS-ów integrujący pensjonariuszy tych ośrodków z młodzieżą i kadrą GCE…

  Zawsze w grudniu przez tydzień biegają po szkole aniołki (diabełki czasem też) i rozsypują złoty pył, sianko, gubią anielskie włosy…

  Występy zawsze odbywają się w auli GCE na scenie. Przy zaciemnionych oknach… Działa więc czar teatru. O profesjonalizm oceny spektakli dba jury, aczkolwiek zawsze z ciężkim sercem każdy z nas podejmuje decyzję. Chcielibyśmy docenić wszystkich uczestników! Stąd od 4. edycji odtwarzacze DVD jako nagrody główne.
A od niedawna nawet aparaty fotograficzne. Oczywiście wszystko to w miarę możliwości finansowych (coraz słabszych zresztą…). Więc niestety od ubiegłego roku maskotki czy słodycze otrzymują jedynie najmłodsi… A szkoda. Bo radość z niespodzianki maluje się na twarzy każdego – czy to duży, czy mały Aktor.

 

  Konkurs ewoluuje. Mamy „stałych” uczestników. Mamy też rezygnujących w kolejnym roku. Ale i powracających. Trzeba jednak przyznać, że zainteresowanie jest duże  - liczba grup występujących na deskach sceny GCE od kilku lat przekracza 40. To od 600 do 800 uczestników.

W ubiegłym nie spotkaliśmy się na scenie Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego, dlatego chcemy spróbować spotkać się z Państwem chociaż wirtualnie...

Spróbujmy zatem podzielić się pomysłami i organizacją. Zachęcamy do nagrania występu Grupy teatralnej i przesłania filmu do nas. Będziemy mogli choć przez chwilę być razem, we wspólnym przygotowaniu do Świąt Bożego Narodzenia.

Anioł

  Dzięki tej formie będziemy mogli bezpiecznie odświeżyć tradycję spotkań teatralnych.

Zapraszam!
   Gdyby państwo mieli pytania, wątpliwości, pomysły, chętnie porozmawiam, odpowiem, pomogę.

Stajenka

  I w organizacyjnym szale telefonów, maili, cieszę się, że po raz kolejny będę miała ten zaszczyt, by zobaczyć efekt starań ponad tylu osób! 

  W GCE odliczamy już dni do XXIII Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych!


Aleksandra Maliszewska